دپارتمان کامپیوتر موسسه آموزشی فرهنگی واله(واحد آموزشی)

تاریخ آخرین ویرایش : 1397/01/28

Computer For Student)CFS)

در عصرحاضر یکی از پارامترهای سواد از نظر سازمان جهانی یونسکو "سواد دیجیتال" می باشد  از این روبسیاری از نظامهای آموزشی جهان و موسسه آموزشی فرهنگی واله ،افزایش سواد دیجیتال را در برنامه  آموزشی  و درسی خود گنجانده‌اند.

 آفت بازي هاي كامپيوتري خشن و نامناسب و جذابيت دنياي مجازي (اينترنت)  باعث شده است كه دانش آموزان مزاياي بسيار زياد كامپيوتر را ناديده بگيرند، بنابراين رویکرد صحیح این است که به جاي حذف كامپيوتر، مهارتهاي مفيد آن آموزش داده شود.

عملکرد و رویدادهای دپارتمان کامپیوتر :

1 . سرفصلهای دپارتمان کامپیوتر با رویکرد هم سو بودن با آموزش مدرسه

2.چا پ کتب کامپیوتر متناسب با سن دانش آموزان

3.مسابقات دپارتمان کامپیوتر موسسه آموزشی فرهنگی واله(مشاهده جزئیات)

4. برگزاری نمایشگاه

5.جلسات ارائه به اولیا

6.شرکت در همایشها و نمایشگاههای بین المللی

7.پوشش خبری رسانه ها از فعالیتهای چشمگیر دانش آموزان موسسه آموزشی فرهنگی واله

 


1 . سرفصلهای دپارتمان کامپیوتربا رویکرد هم سو بودن با آموزش مدرسه  . 

برای مشاهده جزئیات بیشتر محتوای آموزشی دپارتمان کامپیوتر و دانلود جزوات  اینجا کلیک کنید.

     ایجاد هیجان در دنیایی که تکنولوژی دانش آموزان را خیلی زود به فضاهای لذت‌بخش می‌برد، سخت و سخت‌تر شده است.از این رو بهترین روش برای مجذوب کردن نوجوانان قرن حاضر، آموزش  آنها با تکنولوژی جذاب APPLICATION و SOFTWARE ها می باشد. با توجه به این مسئله دوره های آموزش کامپیوتر را با عناوین درسی تطبیق داده ایم که آموزش تلفیقی کامپیوتر و دروس اصلی باعث شود دانش آموزان در تمامی پایه ها کاربرد  کامپیوتر  را در یادگیری بهتر دروس( فارسی -ریاضی - علوم و.....)  را لمس کنندوبا توجه به آموزش های نوین که می بایست جذاب باشند  پروژه های داستان نویسی را برای آموزش به کار برده ایم. 

پیش دبستان:

نو آموزان آموزشهای basic کامپیوترمانند windows,paint  را فرا می گیرند در آموزش advanced نرم افزار sketchup را فرا می گیرند تا از فضای دوبعدی paint با فضای سه بعدی  sketchup آشنا شوند.در این آموزش پروژه های با عناوین مناسبتهای ملی و اجتماعی و محیط اطراف آموزش داده می شود(مشاهده تصاویر)  (مشاهده کتب)

 پایه اول:

دانش آموزان،آموزشهای basic را درقالب نرم افزار wordpad فرا می گیرند. پروژها شامل :حروف الفبا و کلمات و جملاتی از کتب درسی می باشدکه برای یادگیری بهتر  تایپ میکنند وآموزشهای advanced در قالب نرم افزار اسکچاپ می باشدکه پشرفته تر از دوره پیش دبستان و پروژه هایی با عناوین مناسبتهای ملی و اجتماعی و محیط اطراف، آموزش داده می شود.(مشاهده تصاویر) (مشاهده کتب)

پایه دوم:

1. دانش آموزان،آموزشهای basic را درقالب نرم افزار wordفرا می گیرند. پروژها شامل :دروسی  از کتب درسی بخوانیم ، بنوسیم ، ریاضی می باشد

2.آموزشهای advanced در قالب نرم افزار اسکچاپ می باشدکه پیشرفته تر از دوره اول ابتدایی و پروژه هایی انیمیشن محور با عناوین مناسبتهای ملی و اجتماعی و محیط اطراف،و عناوین درسی آموزش داده می شود.(مشاهده تصاویر) (مشاهده کتب)

پایه سوم:

1. آموزشهای powerpoint

2.دانش آموزان، آموزشهایbasic را درقالب نرم افزار wordفرا می گیرند.که پیشرفته تر از دوره دوم ابتدایی و پروژها شامل :دروسی  از کتب درسی بخوانیم ، بنوسیم ، ریاضی می باشد(مشاهده تصاویر) (مشاهده کتب)

پایه چهارم:

1.آموزش نرم افزار excel  به صورت پروژه ای(کارنامه ،فیش آب وبرق و...)  با مفاهیم درسی( به طور مثال محیط و مساحت درس ریاضی را در نرم افزارexcel محاسبه می کنند) آموزش داده میشود.(مشاهده تصاویر) (مشاهده کتب) 

2.آموزش نرم افزار فتوشاپ مقدماتی : 

فتوشاپ یک نرم افزار ویرایشگر گرافیکی محبوب است . یادگیری فتوشاپ یکی از بهترین روش های تشویق دانش آموزان به کسب مهارت است . در این دوره آموزش دانش آموزان پروژه های مختلفی طراحی می کنند که شامل روتوش چهره ، طراحی کارت ویزیت  و بنر تبلیغاتی و .. است . 

پایه پنجم:

1.آموزش نرم افزار access برای آشنایی دانش آموزان با مفاهیم database پایگاه داده می باشد که مبحث آمار  و جمع آوری داده ها و اطلاعات یکی از سرفصل های درس ریاضی می باشد (مشاهده تصاویر) (مشاهده کتب)

2.آموزش برنامه نویسی  scratch

 اسکرچ یک زبان برنامه‌نویسی تصویری است که در دانشگاه MIT آمریکا طراحی و به رایگان منتشر شده است. اسکرچ  برای کودکان ۸ سال به بالا بوده و به دلیل سادگی و یادگیری سریع مناسب افرادی است که می‌خواهند با برنامه‌نویسی آشنا شوند. یادگیری اسکرچ یکی از بهترین روش‌های تشویق دانش آموزان به کسب مهارت است. در این عصر تکنولوژی و رشد روز افزون الکترونیک و ابزارهای دیجیتال نیاز است کودکان از سنین پایین شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کنند.

پایه ششم:

1. آشنایی با مباحث طراحی سایت و کد نویسی در قالب HTML می باشد .

2.بازی سازی GAMMAKER  مبحث بازی سازی و پیشرفته تر از پایه پنجم میباشدکه بتوانند بازی در سطح بالاتر بسازند.(ترم دوم : برنامه‌نویسی‌درقالب‌ساخت‌بازیهای‌کامپیوتری Platformer: بازی که سبک قارچ خور باشد و در هر مرحله با دشمنان سختتر وهوشمندتر مواجه می شود که در پایان می تواند غول آخر را شکست دهد.)(مشاهده تصاویر) (مشاهده کتب)

 

پایه هفتم:

برای آشنایی با صنعت بازی سازی،فلسفه بازی ، ساخت بازی های کامپیوتری GAMMAKER8آموزش داده میشود(برنامه‌نویسی‌درقالب‌ساخت‌بازیهایکامپیوتری chicken invaders Christmas edition : بازی ساخته شود که به پرندگان گوشت خوار که در بین اجرام آسمانی هستند حمله کنید و امتیاز بگیرید و در نهایت غول آخر را شکست دهید.)

پایه هشتم:

برای آشنایی با صنعت بازی سازی،فلسفه بازی ، ساخت بازی های کامپیوتری با سبک پلتفرمر GAMMAKER7آموزش داده میشود.(برنامه‌نویسی‌درقالب‌ساخت‌بازیهایکامپیوتری Plants vs zombies: بازی گیاهان علیه زامبی ها می باشند بازی به گونه ای ساخته شود که با استفاده از گیاهان مانع حمله زامبی ها به خانه شود و پول خورشیدی طراحی شود و کاشت گیاهان شامل امتیاز شودو در آخر بازی مکانیزم غول آخر را به کار ببرد.)

پایه نهم:

برای آشنایی با صنعت بازی سازی،فلسفه بازی ، ساخت بازی های کامپیوتری GAMMAKER9آموزش داده میشود(برنامه‌نویسی‌درقالب‌ساخت‌بازیهای‌کامپیوتری Top and down shooter : بازی می بایست ساخته شود که در این بازی نگاه از بالا به پایین و تمام آبجکت ها ار زاویه بالا دیده شود سبک  بازی هم ادونچر (ماجراجویی) باشد.)

پایه دهم:

آموزش نرم افزار فتوشاپ پیشرفته : 

فتوشاپ یک نرم افزار ویرایشگر گرافیکی محبوب است که برای ایجاد ، ترکیب ، ویرایش ، بازسازی ،روتوش ، ماسک یا دگرگونی تصویر به کار می رود . کار اصلی این نرم افزار تدوین و ادیت تصویر است . پوستر های تبلیغاتی ، کارت ویزیت ، لوگو ، سربرگ ها ، جلد کتاب و محیط های گرافیکی سایت ها همگی برای زیباتر شدن می توانند با فتوشاپ طراحی شوند . 

2. تولید محتوای دیجیتال در پلتفرم اندروید و پی سی:

- آشنایی به محیط گیم میکر- مقدمات برنامه نویسی در گیم میکر- استفاده از کدها در زبان جی ام ال- آشنایی با کیت توسعه اندروید- نحوه خروجی گرفتن در اندروید- کدنویسی ۱ مقدماتی- استفاده از سیستم تاچ اسکرین- کد نویسی  منوها - ابعاد پروژه و مقدمات جی یو آی- رابط گرافیکی کاربر- فوتوشاپ ساخت منو- کد نویسی تعریف داده ها- فوتوشاپ گرافیک محتوا- کد نویسی  کامل تاچ- فوتوشاپ ساخت انواع بک گراند- کد نویسی باگزاری محتوا- کد نویسی صدا گذاری- صدا گذاری- کدنویسی تکمیل پروژه.تکمیل پروژه- تست های نهای- خروجی نهایی اندروید و پی سی

2.چا پ کتب کامپیوتر متناسب با سن دانش آموزان

اولياي گرامي كتب word-excel-powerpoint-access-windows- html-sketchup چاپ شده است .برای خرید اینترنی اینجا کلیک کنیدو یا برای خرید حضوری به انتشارات واله ( دفتر مرکزی : تهران - صادقیه - خیابان سازمان آب - خیابان نهم شمالی - نبش سوم غربی - نبش پلاک ۷ ) مراجعه فرمایید.

3.مسابقات دپارتمان کامپیوتر موسسه آموزشی فرهنگی واله(مشاهده جزئیات)

علي‌رغم سابقه نيم‌قرني بازي‌هاي رايانه‌اي، اين بازي‌ها همچنان از طرفداران چند صد میلیونی در جهان برخوردار است و نزدیک به یک میلیارد و هفتصد میلیون جمعیت جهان را مشغول خود کرده است. دامنه اثر گذاری بازی‌ها به موازت همه عناصر جهان واقعی تجسم، تجسد و عملکرد پیدا کرده است و دامنة مطالعاتي آنها فراتر از مطالعه  فعاليتي كودكانه پيش رفته و بر وجوه آموزشی، تربیتی، فناورانه، اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي بازي‌هاي رايانه‌اي به مثابة مصنوعات فرهنگي تأكيد شده است.همين امر، بر ضرورت گسترش رويكردهاي تحقيقي و عملي در اين حوزه اذعان دارد و لذا مشاهده مي‌شود كه از آغاز قرن بيست و يكم، تلاش براي چارچوب‌سازي نظري و روشي بازي‌هاي رايانه‌اي صورت گرفته است. با توجه به این تکنولوژی دپارتمان کامپیوتر موسسه آموزشی فرهنگی واله برای کشف استعدادهای دانش آموزی در این حوزه مسابقات ساخت بازیهای کامپیوتری را به صورت گسترده برگزار میکند.

  • مسابقات بازی سازی در مرحله مقدماتی در اسفندماه 96 در سطح مدارس واله با حضور 180 نفر از دانش آموزان دختر و پسر برگزارشد و منتخبین به مرحله نهایی مسابقات راه یافته اند( مشاهده)
  • اولین دوره مسابقات بازی سازی را در سطح مدارس مناطق ۱ و ۲ و ۳ و ۷ در اردیبهشت ۹۶ با همکاری آموزش و پرورش منطقه ۲ برگزار کرده است(مشاهده).
  • دومین دوره مسابقات بازی سازی  : در اردیبهشت 97 با همکاری آموزش و پرورش منطقه 2 و بنیاد ملی بازیهای رایانه ای برگزار  شد.(مشاهده)
  • چهارمین دوره مسابقات بازی سازی : در اردیبهشت 1402 با همکاری بنیاد ملی بازی سازی رایانه ای انجام شد . (مشاهده)

4. برگزاری نمایشگاه :

        نمایشگاه سه بعدی از فعالیت های دانش آموزان در درس سه بعدی سازی (sketchup ) برگزار می کند.(مشاهده تصاویر)

5.جلسات ارائه به اولیا:

در جلسه ی پایان سال از  اولیای دانش آموزان برای حضور در کلاس کامپیوتر دعوت میشود که به صورت عینی آموزه های دانش آموز را مشاهده کنند.(مشاهده تصاویر)

6.شرکت در همایشها و نمایشگاههای بین المللی:

 هر ساله دانش آموزان درهمایش  TGC ( نمایشگاه بین‌المللی TGC به طور مشترک توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و مجموعه گیم‌کانکشن فرانسه برگزار می‌شود و هدف آن اتصال و آشنایی فعالان بین‌المللی صنعت بازی‌سازی با بازی‌سازان و محصولات ایرانی است. ) و نمایشگاه الکامپ( نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد ) شرکت می کنند حضور در میادین بین المللی باعث میشودکه با آخرین تکنولوژی روز جهان آشنا شوند.(مشاهده تصاویر)

7.پوشش خبری رسانه ها از فعالیتهای چشمگیر دانش آموزان موسسه آموزشی فرهنگی واله:

تاکنون شبکه دو صدا و سیما ،شبکه های العام ،شبکه آموزش، شبکه اینترنتی کافه پلی فعالیتهای دپارتمان کامپیوتر موسسه آموزشی فرهنگی واله را پوشش داده اند.(مشاهده تصاویر)

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی فرهنگی واله است.